Reprezentant Polski

w Biegach Ultra

 I don't stop when I'm tired, I stop when I'm done !!!

 

Maciej Żukiewicz

Tak jak obiecałem rozpoczynamy serię publikacji, w których zaprezentujemy cenne uwagi i spostrzeżenia serwisantów. Rozpoczynamy od Macieja Żukiewicza. 

 

Maciek w Grecji jako wsparcie dla biegaczy na Spartathlonie byłeś już 2 razy. Dodatkowo masz szerokie doświadczenie w serwisowaniu biegów 24H, 12H. To jednak nie wszystko, jesteś trenerem, prowadzisz i organizujesz treningi, obozy biegowe. Sam też biegasz ultra, można powiedzieć, że jesteś przesiąknięty bieganiem. W czasach juniorskich biegałeś 400m, teraz nie są ci obce 100 lub więcej kilometrowe biegi.

 

Czy możesz podzielić się swoim szerokim doświadczeniem z czytelnikami Poland Spartathlon Team. Jestem pewien, że będzie to super wiedzą dla zawodników, a może nawet bardziej dla serwisantów. Co według Ciebie jest najważniejsze w przygotowaniu się do Spartathlonu.

 

Foto: w czasie obozu w USA, Canyonlands National Park Island (zdj. Łukasz Radomski)

 

Pozwoliłem sobie wypunktować i przedstawić to, co według mnie jest najważniejsze i na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę. Można powiedzieć taka lista „must to know” przed Spartathlonem.

 

Przylot. Nie ma sensu lecieć do Aten wcześniej niż środa. To jak zorganizowany jest sam bieg, gdzie organizator zapewnia zakwaterowanie na kilka dni przed startem, jest dobrze przemyślane i jest to odpowiedni czas, aby pojawić się na miejscu. Jak przylecisz wcześniej, to będziesz chodził na miejscu bez potrzeby, a tam i tak nic się nie dzieje. Dodatkowo rośnie prawdopodobnieństwo narażenia się na zatrucie żołądkowe, bo to jednak inny klimat, jedzenie i flora bakteryjna. Jak przylecisz w środę to te 2-3 dni w ostateczności można przetrwać na jedzeniu z KFC, McDonalds, Pizza Hut. Nie ma co eksperymentować z lokalnym jedzeniem. Chyba że ktoś jedzie przy okazji zwiedzić okolicę, to już co innego.

 

Samochód. Jeśli planujesz serwis, to musisz mieć samochód. Będzie on potrzebny jeszcze przed odbiorem pakietu, bo konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego auta i odbioru nalepki na szyby. Samochód polecam wynająć na lotnisku, to odchodzą koszty transportu do hotelu. Samochód powinien być mały, bo łatwiej się nim poruszać na zatłoczonych ulicach i punktach serwisowych. Trasa przebiega przez małe miejscowości i jak w tym samym czasie zjedzie się 70 samochodów serwisowych to łatwo o zadrapania. Dodatkowo ciężko jest z miejscem do parkowania. Małym autem manewrowanie jest łatwiejsze. Dodatkowo lepiej wykupić rozszerzone ubezpieczenie na wypadek zadrapań, o czym wspomniałem wyżej.

 

Serwisanci. W zasadzie jedna osoba serwisowa powinna wystarczyć. Oczywiście jak masz komfort zabrania dwóch to jest lepiej, ale jedna spokojnie ogarnie wszystko, bo jednak tych punktów gdzie się pomaga jest dużo mniej niż w biegu 24H.

 

Rejestracja serwisu. Tutaj polecam zarejestrować serwisanta w najniższej cenie 60 euro, a wykupić zakwaterowanie samemu. Hoteli w okolicy jest dużo i pewnie będzie to dużo taniej niż korzystanie z tego, co oferuje organizator. Najwygodniej jest mieć pełny pakiet dla serwisanta, ale to jednak 520 euro, co znacząco podnosi koszty wyjazdu.

 

Serwis na punktach. Serwisant może pomagać w wyznaczonych punktach, ale jest możliwość pozostawienie swojego przepaku na każdym z punktów. Twój serwisant będzie mógł sprawdzić, czy wszystko jest, ale nie będzie mógł ci go podać na wszystkich punktach.

 

Jedzenie na punktach. Zazwyczaj jest tego mało. Warto zakupić swoje jedzenie i zostawić więcej na punktach, niż liczyć na to, co jest dostępne na każdym z nich. Dodatkowo bardzo ważna sprawa, aby nie pić nic z lodem, bo ten jest przygotowywany z wody kranowej i można załatwić się na dobre. Problemy żołądkowe to jest ostatnia rzecz, jaką chcielibyście przechodzić na tym wymagającym biegu. Podobnie jest z wodą. Pijemy tylko butelkowaną lub przegotowaną. To dotyczy zarówno waszego pobytu przed biegiem w hotelu, jak i w czasie biegu.

 

Foto: mistrzostwa świata w biegu 24H w Turynie w 2015 (zdj. Katarzyna Szynal)

 

Jedzenie ogólnie. Jemy tylko przetworzone jedzonko, czyli ugotowane, smażone itd. Nie polecam nic surowego, bo podobnie jak z napojami, produkty myte są wodą z kranu. Dotyczy to wszystkich produktów, wliczając owoce i warzywa. Z tego, co pamiętam, w czasie serwisowania Andrzeja nawet woda butelkowana była gotowana dla pewności.

 

Trasa. Warto przygotować się do biegania w ruchu ulicznym. Tiry na trasie to norma. Bieganie w takich warunkach bardzo wybija z rytmu. Nie ma mowy o słuchaniu muzyki i korzystania ze słuchawek. Po pierwsze grozi to dyskwalifikacją, a po drugie jest bardzo niebezpieczne.

 

Psy na trasie. Na trasie często pojawiają się psy, dlatego warto zabrać gaz pieprzowy, aby je odstraszyć.

 

Słońce. Koniecznie należy zaopatrzyć się w krem z filtrem 50, szczególnie na lewą stronę ciała, bo słońce jest mocne.

 

Pas biegowy. Najlepiej przygotować sobie pas biegowy, w którym masz dostępne podstawowe rzeczy takie jak gaz pieprzowy, leki, coś drobnego do jedzenia, chusteczki, itd. Najlepiej mieć gotowe pasy i tylko zmieniać je na punktach. Nie tracisz czasu, a każda zaoszczędzona minuta daje dodatkowy komfort w walce z limitami. Nie polecam plecaka biegowego, to jednak za dużo na barki i dodatkowy element, który może zwiększyć przegrzanie organizmu, otarcia.

 

Odblaski. Bardzo przydają się odblaski głównie dla bezpieczeństwa w nocy. Czerwone światełka też, bo jesteśmy bardziej widoczni, a jak pamiętacie, bieg odbywa się po ulicach w czasie panującego ruch samochodów.

 

Czołówka. Bardzo dobra czołówka, a najlepiej dwie to podstawa. W Grecji szybko robi sie ciemno i uwieżci mi jest bardzo ciemno. Biegniesz przez małe miejscowości, kompletnie bez oświetlenia. Jeszcze raz jest ciemno i to bardzo.

 

Noc. W nocy może być bardzo zimno, dlatego koniecznie musisz mieć przygotowane ciepłe ubrania. Najlepsi biegacze już nie raz na tym polegli. Praktycznie na kilku kilometrach może zrobić się bardzo zimno i nie będzie czasu, żeby zareagować. To oznacza wychłodzenie i jest praktycznie po biegu. Zimowe ciuszki, ale bez przesady są wskazane.

 

Toalety. Kompletnie ich nie ma. Wszystko trzeba załatwiać przy drodze w krzaczkach. To nie żart. Nie ma ich lub jest ich bardzo mało. Może w Koryncie, ale tam może być tłoczno, dlatego trzeba zaprzyjaźnić się z naturą. Koniecznie chusteczki na takie chwile w pasie biodrowym.

 

Grecy. Grecy są bardzo pomocni i serwisanci spokojnie mogą wejść do sklepu, restauracji i poprosić o przegotowaną wodę, problem jest jednak z angielskim. Mało kto zna angielski. Zawsze można jednak dogadać się na migi.

 

Maciek bardzo dziękuję za te super wskazówki. Trzymam kciuki za kolejne super serwisowe doświadczenia.

 

Poniżej prezentujemy co jest dostępne na punktach odżywczych:

 

C/P

Opis punktu

Notatki

S

Acropolos, Athens

Nie dotyczy

1

94, IERA, ODOS, Station on the right, Traffic Lights

Woda

2

DAFNI, small park on the right, before right turn to the main road

Woda

3

SKARAMANGAS, Small metal shrines. Military camp exit.

Woda, Napoje izotoniczne, Coś na odświeżenie

4

ASPROPYRGOS, Right Junction towards the old National Road

Woda, Cola, Ciastka, Chleb, Jogurt, Miód, Owoce

5

ELEFSINA, Town exit, left on square. AEGIAN petrol station on right

Woda, Ciastka, Owoce

6

ELLINKA PETRELEA Left at the tree near the entrance

Owoce, Ciastka, Woda, Napoje izotoniczne, Cola

7

LOUTROPYRGOS, Hotel "AKTH"

Woda, Coś na odświeżenie, Chleb, Ciastka, Jogurt, Miód, Owoce

8

NEA PERAMOS, Building No 686. Opposite JETOIL Filing Station

Woda, Cola, Ciastka, Owoce

9

NEA PERAMOS, School on the left. Opposite EKO Filing Station. Owner Barbounis

Woda, Napoje izotoniczne, Ciastka, Owoce

10

MECARA, Big eucalyptus tree on the left 300m approx after railway lines

Woda, Cola, Ciastka, Chleb, Jogurt, Owoce

11

MECARA, Left before the weight bridge. Across BP Station.

Woda, Coś na odświeżenie, Ciastka, Chleb, Owoce

12

Concrete space on the right across PROKAT. 200m after railway lines.

Owoce, Ciastka, Woda, Napoje izotoniczne, Cola

13

HOTEL KOKKINIS, Entrance on the left of road

Woda, Chleb, Ciastka, Jogurt, Miód, Owoce

14

Left small opening with a pine tree

Woda, Cola, Ciastka, Owoce

15

KINETA, "ZORBAS" Tavern on the left. Opposite the sign off 55klm

Woda, Napoje izotoniczne, Ciastka, Coś na odświeżenie, Chleb, Jogurt, Miód, Owoce

16

KINETA, Stone bench on the left. Bus Stop, Junction with Saronikos street

Woda, Cola, Ciastka, Owoce

17

HOTEL SIAGAS, Entrance on the left.

Woda, Ciastka, Chleb, Jogurt, Miód, Owoce

18

AGIL THEODORI, Open space on the left. 200m before the bus stop.

Woda, Napoje izotoniczne, Cola, Ciastka, Owoce

19

Motor Oil Refinery

Woda, Ciastka, Coś na odświeżenie, Chleb, Jogurt, Miód, Owoce

20

KERAFINA Factory

Woda, Ciastka, Cola, Owoce

21

CORINTH CANAL, Left before the footbridge. Open space in front of the BP Gas Station

Woda, Napoje izotoniczne, Ciastka, Chleb, Jogurt, Miód, Owoce

22

Ancient Wall

Główny punkt, użyteczne wyposażenie, punkt medyczny

23

left in front of "PAFILI MILLS" factory

Woda, Coś na odświeżenie, Zupa, Kawa, Miód, Jogurt, Chleb, Ciastka, Owoce

24

EXAMILIA, Kawa shop on left

Woda, Napoje izotoniczne, Herbata, Miód, Jogurt, Chleb, Ciastka, Owoce

25

Junction with National Road. CORINTH TRIPOLIS. On the right after traffic lights

Woda, Cola, Zupa, Kawa, Miód, Jogurt, Chleb, Ciastka, Rodzynki, Owoce

26

ANCIENT CORINTH, Right, opposite Archeoloigcal site entrance.

Woda, Coś na odświeżenie, Herbata, Miód, Jogurt, Chleb, Ciastka, Owoce

27

Mrs SCREECH's VILLA

Woda, Napoje izotoniczne, Zupa, Kawa, Miód, Jogurt, Chleb, Ciastka

28

ASSOS, Kawa Shop on the right

Woda, Cola, Herbata, Miód, Jogurt, Chleb, Rodzynki, Ciastka, Owoce

29

ZEVGOLATION (Corinth Area) At the square corner, Public Phone box

Woda, Zupa, Kawa, Miód, Ciastka, Toast

30

SMALL CHURCH on the right. Woda-spring.

Woda, Electrolyte Drink, Miód, Jogurt, Chleb, Biscuit, Owoce

31

SOULINARI VILLAGE, Kawa Shop on the left at a right turn

Woda, Cola, Zupa, Kawa, Miód, Jogurt, Chleb, Rodzynki, Ciastka, Owoce

32

HALKION VILLAGE, BP Filling Station on the right

Woda, Cola, Herbata, Miód, Jogurt, Chleb, Ciastka, Owoce, Toast

33

Big tree on the right. 2 farm houses left & right

Woda, Zupa, Kawa, Miód, Jogurt, Chleb, Ciastka, Owoce

34

Small shrine on the left

Woda, Cola, Herbata, Miód, Jogurt, Chleb, Ciastka

35

ANCIENT NEMEA. Square of St Andrews Church

-

36

Parking of Oasis Restaurant on the left

Woda, Coś na odświeżenie, Herbata, Kawa, Jogurt, Chleb, Rodzynki, Ciastka

37

Church on the right. Beginning of V junction. Runners to the right

Woda, Cola, Napoje izotoniczne, Zupa, Miód, Jogurt, Ciastka, Chleb, Rodzynki

38

Road junction, before the underground crossing of the National road

Woda, Coś na odświeżenie, Herbata, Kawa, Miód, Jogurt, Chleb, Rodzynkim Ciastka

39

Small shrine on the right. Road sign towards MALANDRENI

Woda, Zupa, Cola, Miód, Jogurt, Chleb, Rodzynki, Ciastka, Toast

40

MALANDRENI Village, Mr Dedes Tavern. Main Square.

Kawa, Woda, Napoje izotoniczne, Coś na odświeżenie, Herbata, Miód, Jogurt, Chleb, Rodzynki, Ciastka, Tosty

41

"T" Junction with Main Road to Lyrkia. (Caution: Right Turn)

Woda, Cola, Zupa, Miód, Jogurt, Chleb, Rodzynki, Ciastka

42

Road Sign: "To LYRKIA"

Woda, Coś na odświeżenie, Herbata, Kawa, Miód, Jogurt, Chleb, Rodzynki

43

LYRKIA Village. Right at Mr Perivolari's Kawa-Shop

Nie dotyczy

44

On the left small opening space, next to the Wodacourse

Woda, Coś na odświeżenie, Kawa, Jogurt, Chleb, Rodzynki, Ciastka

45

KAPARELI Village. Bus stop on the left, opposite a house

Woda, Napoje izotoniczne, Herbata, Zupa, Cola, Jogurt, Chleb, Rodzynki, Ciastka

46

Open space on the right at a U turn of the road after a small Woda spring

Woda, Coś na odświeżenie, Zupa, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka

47

MOUNTAIN BASE. Check point at the parking on the left. Runners to the right

Woda, Cola, Herbata, Zupa, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Ciastka, Tosty

48

MOUNTAIN TOP

Woda & Napoje izotoniczne

49

Village of SAGAS

Woda, Cola, Coś na odświeżenie, Herbata, Kawa, Toast, Zupa, Jogurt, Rodzynki, Ciastka

50

Gas depot on the left

Woda, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka

51

Bridge over the National Road, Turn Left

Woda, Zupa, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka

52

NESTANI, Village Square

Główny punkt, użyteczne wyposażenie, punkt medyczny

53

X-Roads Vytina-National Road, Tripolis and Nestani-Sangas. C/P on the right

Woda, Coś na odświeżenie, Herbata, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka

54

"I GHIOSA" Tavern. At the road junction Tripolis-Louka. C/P on the right of left turn

Woda, Cola, Herbata, Zupa, Jogurt, Rodzynki, Ciastka, Chleb

55

UNDERGROUND PASSAGE to Loukas Village. Caution: Right Turn

Woda, Napoje izotoniczne, Herbata, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka, Coś na odświeżenie

56

Shrine Kiosk on the left. On the right there is a road sign: PELAGOS-PARORI

Woda, Herbata, Zupa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka

57

ZEVGOLATIO (Arcadia Area) Main Square

Woda, Cola, Herbata, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka

58

T Junction main road from ARGOS to TRIPOLI. Caution RT Tripoli then LT at 250m

Woda, Napoje izotoniczne, Herbata, Coś na odświeżenie, Zupa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka

59

Small farmhouse and big tree (right)

Woda, Cola, Herbata, Zupa, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Miód, Owoce, Ciastka, Chleb

60

ALEA - TEGEA Square

Woda, Herbata, Coś na odświeżenie, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka, Kawa, Miód, Owoce

60A

KAMARI Square

Woda, Herbata, Coś na odświeżenie, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka, Kawa, Miód, Owoce

61

BP Gas station on the left of the National Road to SPARTA

Woda, Cola, Herbata, Zupa, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka, Owoce

62

MANTHYREA, open space on the left after the village

Woda, Cola, Herbata, Zupa, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka, Owoce

63

PAPANDONIS restaurant, AVIN gas station on the left

Woda, Cola, Herbata, Zupa, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Miód, Owoce, Ciastka, Chleb

64

St Nicolaos Church on the left. Shop with traditional local products

Woda, Cola, Herbata, Zupa, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Miód, Owoce, Ciastka, Chleb

65

ARDAMIS restaurant, parking space on the left

Woda, Cola, Napoje izotoniczne, Herbata, Coffe, Zupa, Jogurt, Chleb, Rodzynki, Miód, Owoce

66

Open space on the left of the National Road. Small shrine opposite.

Woda, Herbata, Coś na odświeżenie, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka, Kawa, Miód, Owoce

67

Bus Stop on the left. Junction to Karyes/Varvitsa/Vamvakou

Woda, Cola, Herbata, Zupa, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka, Owoce

68

Monument on the left. C/P on the right in the parking area

Woda, Cola, Herbata, Zupa, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka, Owoce

69

Modern houses with arches, on the right

Woda, Cola, Herbata, Zupa, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka, Owoce

70

Open space on the left with a stone made fountain. Road Sign: To Skopeftirio

Woda, Cola, Herbata, Zupa, Kawa, Jogurt, Rodzynki, Chleb, Ciastka, Owoce

71

Two store mustard colour house, on the left

Woda, Cola, Napoje izotoniczne

72

VOUTIANOI Shell gas station on the left

Woda, Cola, Napoje izotoniczne

73

KLADAS. Open space on the left with a tree, opposite restaurant "OASIS"

Woda, Cola, Kawa, Ciastka

74

At the Evrotas River Bridge, last bridge on the right

Woda, Napoje izotoniczne, Coś na odświeżenie, Kawa, Crisps, Owoce

75

SPARTA Finishing Point, King Leonidas Statue

Meta

 

11 maja 2017

Partnerzy