Reprezentant Polski

w Biegach Ultra

 I don't stop when I'm tired, I stop when I'm done !!!

 

Łukasz Sagan - 2017

Jakie masz plany na 2017 rok. Co będzie dla Ciebie imprezą docelową, a może będzie ich więcej.

W planach na ten rok mam w sumie 3 – 4 starty główne i raczej będę chciał się tylko na nich koncentrować. Na pewno będę chciał dodatkowo pobiec już kolejną, czwartą edycję maratonu górskiego w Czechach, staram się tam być i biegać od początku trwania imprezy. Pewnie po drodze również wezmę udział w Maratonie Warszawskim, ale zdecydowanie treningowo.

 

Foto: Łukasz przed Spartathlonem (zdj. Bernadeta Lipińska, Spartathlon 2016)

 

Czy planujesz kolejny start w Spartathlonie. Jeśli tak to jakie masz plany co do tego startu.

Tak, wysłałem zgłoszenie. Co do planów to chciałbym się przekonać, czy jestem jeszcze w stanie coś urwać z wyniku z 2016 roku? Oczywiście, minimum to ukończyć Spartathlon.

 

Zrobiłeś ogromny postęp w bieganiu co nie umknęło naszej uwadze. Szczególnie dało się to zauważyć jak szturmem wdarłeś się do Top 10 na Spartathlonie poprawiając się o ponad 8 godzin. Co takiego się wydarzyło w tym biegu. Co zmieniło się w stosunku do startu w 2015 roku. Zdradź nam rąbka tajemnicy Twojego sukcesu.

Wydaje mi się, że w moim przypadku tajemnica tkwi w przebiegniętych kilometrach. Te dwa starty, dały mi doskonały obraz tego, jak różny może być rezultat, kiedy człowiek jedzie na taką imprezę kiepsko przygotowanym i kiedy włoży o wiele więcej pracy w przygotowania.

 

Foto: na starcie (zdj. Bernadeta Lipińska, Spartathlon 2016)

 

Wiem, że planujesz kolejny raz wystartować w Atenach. Będzie to bieg 48 godzinny. Jakie masz plany i strategię na ten bieg.

Dokładnie, będzie to jeden z moich głównych startów zaplanowanych na 2017 rok. Nie ukrywam, że chciałbym powalczyć o rekord Polski na tym dystansie. Zeszłoroczny start pokazał, że są na to realne szanse, przynajmniej były w zeszłym roku. Oczywiście każdy start jest inny i zbyt wiele czynników może mieć wpływ na to czy mi się tym razem uda ? Na pewno, jeśli po drodze nie dopadnie mnie żadna kontuzja, będę chciał powalczyć do końca. Możecie kibicować Łukaszowi i naszej ekipie w Atenach tutaj.

 

Biegasz z powodzeniem w biegach górskich. Czy według Ciebie to pomogło w zdobyciu Sparty w tak dobrym czasie.

Zawsze będę tego zdania, że na Spartathlonie łatwiej mają zawodnicy którzy posiadają doświadczenie z ultramaratonów górskich i pomimo, że Spartathlon jest biegiem asfaltowym, jego trasa nie jest płaska, a góry doskonale nam to rekompensują.

 

Teraz zapytam o kwestie treningowe. Mam nadzieję, że to nie jest tajemnica. Ile biegasz tygodniowo. Czy na treningach koncentrujesz się tylko na „km” czy może robisz inne jednostki treningowe. Czy wykonujesz jakieś ćwiczenia ogólno-rozwojowe.

Myślę, że w tej kwestii nie wiele się u mnie zmieniło i raczej koncentruję się na objętości, myślę że to po części u mnie jest związane z ograniczeniami czasowymi, chociaż, jak to mówią, dla chcącego nic trudnego, więc kto wie ?

 

Foto: pełna koncentracja na trasie (zdj. Bernadeta Lipińska, Spartathlon 2016)

 

Wszyscy wiemy, że masz świetne warunki do biegania. Jak wygląda Twoja dieta. Zajadasz się mięsem, czy może preferujesz inna kuchnię. Masz jakieś żywieniowe słabości. Czego nie jadasz w ogóle.

W kwestiach odżywiania, zdecydowanie jestem przekonany  o wyższości diety roślinnej i w tym kierunku zmierza moje odżywianie. Największą moją słabością są chyba ciasta, ale wierz mi, walczę z tym.

 

Wszyscy wiemy, że sprzęt jaki wykorzystują ultrasi musi być przez nich sprawdzony i dobrze dobrany. Nie będę pytal w jakich butach czy podkoszulkach biegasz, ale może masz jakieś sprawdzone patenty, które pomagają ci w biegach, a szczególnie sprawdziły się w Spartathlonie.

Raczej nie posiadam takich patentów, najważniejsze aby biegać w sprawdzonym przez siebie sprzęcie.

 

Foto: mam to !!! (zdj. Bernadeta Lipińska, Spartathlon 2016)

 

Jeśli możesz powiedz nam czym się zajmujesz poza bieganie. Gdzie pracujesz, czy masz jakieś hobby.

Pracuję w firmie Salco, która jest m.in. producentem  regeneracyjnych kąpieli solankowych dla sportowców, jestem również członkiem Salco Sport Teamu, którego barwy reprezentuję od zeszłego roku. Niestety w  okresie przygotowawczym, poza pracą na etacie (w moim przypadku) i bieganiem, niewiele zostaje już czasu na cokolwiek, niestety wszystko ma swoją cenę.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę i trzymam mocno kciuki. Poprzedni wywiad z Łukaszem “Mały Rycerz”, możecie przeczytać tutaj.

 

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym materiale zostały zrobione przez Panią Bernadetę Lipińską.

 

16 lutego 2017

Partnerzy